مجله پسر پارسی

ننه‌سرما

نویسنده : erzos | تاریخ : ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ - ۱۳٩۱/۱٢/٢٥

()

ننه‌سرما شخصیتی افسانه‌ای در فرهنگ ایران است. مانند عمو نوروز و حاجی فیروز. شکل‌گیری این شخصیت به زمان زرتشت بازمی‌گردد.

داستان عمو نوروز و ننه سرما نیز از افسانه‏های نمادین گذار سال کهنه به سال نو است. پیری کهنسال که بابا نوروز یا عمو نوروز خوانده می‏شود، به دیدار زنی فرتوت و زمان فرسود می‏رود که او را ننه سرما می‏نامند و به گونه‌ای بانوی عمو نوروز شمرده می‏شود و طبق افسانه‏های شفاهی موجود، ننه سرما در درازای سال، تنها در این شب است بخت در کنار شوهر بودن را دارد. پس از این شب، ننه سرما، عمو نوروز را وا می‏نهد و به راه خود می‏رود تا در سال آینده این دو باز در همین شب یکدیگر را ملاقات کنند.

رنگ سرخ جامه بابا نوروز، نشان راز آلودگی خورشید است که نشانه‏ای در هفت سین نوروز و سفره شب چله نیز در آن مشاهده می‏شود و ریش سفید و بلند بابا نوروز نشانه زمان و قدمت نوروز و جاوید بودن آن است. بنا به گفته برخی محققان، رنگ سرخ جامه بابانوئل نیز از سرخی جامه عمو نوروز گرفته شده‌است. در باورشناسی و نمادشناسی کهن، مرد، نشانه نرینگی و اثرگذاری است و زن نشانه اثرپذیری است. در داستان بابانوروز و ننه سرما هم اگر طبق باورهای باستان بابا نوروز مرد است و ننه سرما زن، به این نشان است که چیرگی بر سرما با گرما و روشنی است و ننه سرما، آمدن عمو نوروز و روشنی را انتظار می‏کشد. این اتفاقی است که نه تنها در طبیعت؛ بلکه در کل کائنات روی می‏دهد و این روشنی است که تاریکی را در بر می‏گیرد و تاریکی در نور هرگز جایی نداشته و ندارد این جریان یک فلسفه خداوندی است و در معنا تحقق پیدا می‏کنند و داستان زیبای بابانوروز و ننه سرما نیز نمادی از این واقعیت اهورایی است.


دسته بندی : اساطیر ایران زمین