مجله پسر پارسی

ماموریتی برای کشف حیات در مریخ

نویسنده : erzos | تاریخ : ۳:۱٦ ‎ق.ظ - ۱۳٩۱/۱٢/٢٢

()

بعد از اتمام افسانه شاتل ها، طوفان پروژه های فضایی که تمامی آن ها متعلق به کنکاش منظومه شمسی است اذهان علاقه مندان را به سمت خود معطوف کرده است. ناسا به سرانجام رساندن پروژه های عظیم تحقیقاتی خود را از سال گشته کلید زده است که تا سال آینده ادامه خواهد داشت. این سازمان دوران 23 ماهه فوق را " سال منظومه شمسی " نام گذاری کرده است و تقریبا در هر ماه از آن قرار است مجموعه‌ای از فضاپیما‌ها، مدارگردهای سیاره‌ای و کاوشگرها و سطح‌نوردهای اکتشافی را به فضا بفرستد. بخش دانش و فناوری تبیان از چند هفته گذشته اقدام به معرفی این ماموریت ها کرده است که این بار نوبت به آزمایشگاه علمی مریخ رسیده است. ماموریتی برای کشف حیات در مریخ

آزمایشگاه علمی مریخ که به اختصار MSL نامیده می شود نام یکی از پروژه های تحقیقاتی ناسا است که قرار است در آینده ای نزدیک به فضا پرتاب شود. در طی این ماموریت خودرویی به نام Curiosity ( کنجکاوی) بر روی سیاره مریخ فرود خواهد آمد و سطح آن را مورد کنکاش قرار می دهد.

آزمایشگاه علمی مریخ توسط راکت اطلس 5 به فضا پرتاب خواهد شد و پیش بینی می شود برای مدت یک سال مریخی ( معادل با 668 روز زمینی) فعالیت کند. مریخ نورد کنجکاوی بیش از 5 برابر مریخ نوردهای پیشین روح و فرصت وزن دارد و بیشتر از 10 برابر آن ها ابزارآلات علمی حمل می کند. انتظار می رود که نتایج به دست آمده از این ماموریت به مراتب بیشتر از مریخ نوردهای روح و فرصت باشد.

بر طبق برنامه ریزی های انجام شده MSL در زمانی بین 25 نوامبر تا 18 دسامبر سال 2011 یه سوی مریخ پرتاب خواهد شد و در زمانی بین 6 ام تا 20 ام آگوست سال 2012 بر روی سطح این سیاره و در دهانه گیل (Gale Crater) فرود خواهد آمد. مریخ نورد کنجکاوی در رسیدن به پاسخ این پرسش ما را یاری خواهد کرد که آیا سیاره مریخ توانایی پشتیبانی از حیات میکروبی را دارد یا خیر؟


دسته بندی : مطالب نجومی و کیهانی